2023-11-18

SHRED KELLY (CAN) - ZRUŠENO

🇨🇿 Shred Kelly můžete znát jako předkapelu ze dvou vyprodaných koncertů kanadské skupiny The Dead South, které se konaly ve Foru Karlín v letech 2021 a 2022.
Shred Kelly je alternativní folk rocková kapela, která vznikla v roce 2009 v srdci kanadských Skalistých hor. Za posledních deset let kapela posunula svou silně energickou živou show od skromných začátků v kanadském lyžařském městečku až na mezinárodní scénu.
V průběhu let měla kapela Shred Kelly příležitost vystupovat po celé Kanadě i na mezinárodních festivalech jako je Reeperbahn Festival, Australian Music Week, Folk Alliance a SXSW, a právě také jako předkapela na evropském turné The Dead South.
Nyní zamíří poprvé do Prahy na svůj samostatný klubový koncert. Těšte se na úchvatný a energií nabitý večer 18. listopadu 2023 v pražském Café V lese.
Vstupenky pořídíte od 1. září 2023 na GoOut a Ticketmaster.
➪ https://bit.ly/GoOut_ShredKelly_2023
➪ https://bit.ly/Ticketmaster_ShredKelly_2023
〰️
🇬🇧 You might know Shred Kelly as the opener band for two sold-out concerts by the Canadian band The Dead South, which took place at Forum Karlín in 2021 and 2022.
Shred Kelly is alternative folk rock band that emerged from the heart of the Canadian Rockies in 2009. Over the past decade the band has taken their highly energetic live show from humble beginnings on the Canadian ski-town to the international stage.��Over the years, Shred Kelly has had the opportunity to perform across Canada and internationally at festivals such as Reeperbahn Festival, Australian Music Week, Folk Alliance, and SXSW as well as opening up on tour in Europe for The Dead South.
Now they are heading to Prague for the first time for a solo club concert. Look forward to a breathtaking and energetic evening on November 18, 2023 at Café V lese in Prague.
You can buy tickets from September 1, 2023 at GoOut and Ticketmaster.
➪ https://bit.ly/GoOut_ShredKelly_2023
➪ https://bit.ly/Ticketmaster_ShredKelly_2023
Vstupenky