2022-12-12

The Clockworks (IE) + Chief Bromden

Zakladatel Creation Records Alan McGee, který stál u zrodu kapel jako My Bloody Valentine, Primal Scream nebo Oasis, má čich na nadějné kytarové kapely. The Clockworks si poprvé všiml v roce 2019, když mu kytarista Sean Connelly napsal na Instagramu: "Jsme punkrocková verze kapely The Streets." Demo na McGeeho zapůsobilo natolik, že se šel podívat na jednu z jejich zkoušek v jejich domovském Galwayi, na které frontman James McGregor hrál s takovým nasazením, že zlomil stojan na mikrofon. McGee měl pocit, že to byla nejlepší zkouška, jakou viděl od dob raných Oasis, a ještě ten večer s nimi podepsal smlouvu.
Od té doby se irská čtveřice přestěhovala do Londýna a jejich nový singl Feels So Real je milostnou písní městu, která rozšiřuje jejich post-punkovou paletu a vybízí ke srovnání s krajany Fontaines DC a Murder Capital. "Londýn je jako náš druhý domov," říká McGregor. "Myslím, že poslední dva roky v nás vyvolaly pocit, že právě tady jsme jako kapela potřebovali být. Jako bychom sem patřili."
McGee věří, že budou masivní: "Jsou skvělí naživo a mají písničky, které z nich udělají velkou kapelu. Teď kolem nich krouží velké labely. Nedokážu si představit, že by neuspěli."
___
Chief Bromden: Hlukem k síle i radosti
Dva roky po debutu Slunovrat přichází Chief Bromden s novou dávkou své nezaměnitelné energie. Čtyřpísňové EP Noise Forever zachycuje kapelu v nové sestavě, pověstnou mathrockovou intenzitu umně prorůstají kaskády melodií a meditativních ploch. EP vychází 6. května v kooperaci labelů Full Moon Forum (digital) a Korobushka Records (vinyl) a předchází ho singl Linen s hostující zpěvačkou Lenkou Dusilovou vydaný v pátek 18. března.
EP Noise Forever produkoval ve spolupráci s kapelou Amak Golden v pražském studiu Golden Hive. Nahrávka je krátká, úderná a upřímná ve smyslu procesu vzniku, kdy syté vrstvy debutového alba nahradily přímočará energie a surový zvuk. Chief Bromden hledí dopředu a ve své nové tvorbě zpevňují eratický projev nepříčetných noisových struktur, hlubokých textů a nekompromisní rytmiky.
Kapela vnímá EP jako zachycení zásadního období transformace: „Jsme na rozcestí. Kousek od našich hranic zuří agrese a válka, doba vydávat nahrávky by nemohla být podivnější. Nicméně si nemyslíme, že když řinčí zbraně, měly by múzy mlčet. Hudba musí znít a pěkně nahlas. Noise Forever je pro nás svědectví o přátelství a lásce k tvorbě, o silném poutu, díky kterému cítíme odhodlání bojovat za svobodu ducha. Slibujeme intenzivní poslech, který snad dodá sílu a přinese radost.”
Vstupenky